Counter Strike - Historie

CSko vzniklo díky pánům, kteří si říkají Gooseman a Cliff. Propracovali původní Goosemanův herní nápad - týmový boj protiteroristické jednotky s teroristy, v jednu z nejhranějších onlajnovek současnosti.


VÝVOJ:

BETA 1

BETA 1 byla po herní stránce nevyrovnaná, stereotypní. Tým, který prohrál neobdržel žádné peníze, což bylo opraveno v BETA 1.1, kde dostává $350. Další závažná chyba byla, že když někdo zemřel, nespadla mu zbraň na zem, kompletně zmizela. Modely hráčů si byli extrémně podobné a friendly fire (přátelská palba) nešel vypnout (opět opraveno v BETA 1.1). Vesta byla prakticky k ničemu, opraveno v BETA 1.9, kde kryla i ruce, což zůstalo dodnes.

BETA 2

BETA 2 nám přinesla tlumič na USP a M4A1, objevil se AK-47, SiG 552 Commando a Desert Eagle. Úpravou prošel Night Vision.

BETA 3

BETA 3 přinesla nůž, helmu a P90, které v té době bylo nepřesné a téměř k ničemu.

BETA 4

BETA 4 byla jedním z největších vydání CS. Zapříčinil se o to nový typ hry: Bomby. Položit bombu jste mohli na nových mapách de_nuke, de_dust a de_prodigy. Nové zbraně P228 a Steyr Scout, do vybavení přibyl HE granát. BETA 4.1 navíc přináší model SAS, na druhou stranu vyvolává negativní pocity.

BETA 5

BETA 5 přinesla dobré i špatné. Většinově se na ní podílelo Barking Dog Studios, které stojí za Homeworldem. Psaní do konzole mohlo shodit server. Obsahovala spoustu chyb. Herně se prakticky nezměnila, což znamenalo, že Commando a P90 stále vládly. Na druhou stránku BETA 5 přišla s mnoha skvělými vylepšeními plus novou zbraní, brokovnicí xm1014.

BETA 6

BETA 6 byla mezník v historii Counter-Strike. V pozadí nových zbraní MAC-10 a AUG, modelů hráčů Snow a GIGN, a upravením MP5. BETA 6 obsahuje dva nové herní typy. Útěk, kde museli teroristé utéct do vyznačené oblasti (v BETA 6 pouze jedna mapa); a krycí, kde CTčka musí chránit VIP. Mimo to BETA 6 obsahuje levoruké i pravoruké modely. Pokud BETA 6 ukončila nadvládu P90, začala něco mnohem horšího. Objevují se první cheateři.

BETA 6.5

Přináší upravený netcode, novou m4a1, m3 shotgun a USP, nový model pro Teroristy, plus kupu dalších změn. O něco později přišla BETA 6.6, kde byla většina cheaterů zneškodněna.

BETA 7

Nové mapy, hrané dodnes, jako např. cs_office, de_vegas, dále pak druhá mapa pro útěk as_highrise, cs_arabstreets a de_foption. Nůž dostal sekundární funkci, objevil se plně funkční VGUI, přidán nový model hráče Seal Team 6. Významně se také změnily animace modelů. Upravily se as_ mapy. Nyní má VIP usp. Byly opraveny pohledy kamery. Novinkou je možnost řídit vozidlo, k čemuž sloužila testovací mapa de_jeepathon2000.

BETA 7.1

BETA 7.1 opravovala chyby na mapách de_vegas, de_train a cs_arabstreets. Dále pak upravila přesnost při střelbě burstem (burst fire). Opravený byl kód pro řízení aut. Také hráči mají konečně správnou velikost, opravený crosshair a pro fajnšmejkry je zde nová ikonka pro HS (head shot). Samozřejmostí je opravením malých chyb a přidání nových cvarů (nastavitelných parametrů) pro server.


Verze 1.0

První finální verze, hra už nenese označení beta. Opraveno vesměs všechno. Nové zbraně H&K UMP .45, FN Five-Seven a SIG SG-550.

Verze 1.1

Při výskoku se více znepřesní střelba. Již není v zoomu vidět konec sniperky. Přidány nové cvary jako například mp_roundtime (délka jednoho kola), allow_spectators (povoluje na serveru diváky). Objevují se nové mapy cs_thunder, de_dust2 a de_inferno.

Verze 1.3

Verze 1.3 je mnohými považována za nejlepší verzi CS. Na tuto verzi existují i dnes funkční servery. Mimojiné přidán cvar mp_startmoney (množství peněz na začátku hry).

Verze 1.4

Hráč musí stát na místě, když pokládá bombu a také nemůže střílet ani se pohybovat když bombu defusuje. Upravena přesnost zbraní při skákání. Obsahuje nový anticheat.

Verze 1.5

Nová mapa de_piranesi.

Verze 1.6

Verze 1.6 přináší prodlevu při zoomování. Upravené verze map de_aztec, de_pirenesi a de_inferno. Nové zbraně - clarion a defender. Do hry je přidán také taktický štít. Hra dostala líbivější grafiku.

Counter Strike: Condition Zero
(verze 1.6, do které byl přidán singleplayer)

ukázka z CS beta 1.1
CS beta 1.1